اتحادتان را در تمام زندگی حفظ کنید تا همیشه پایدار و سرافراز باشید.(کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸

خواص شلغم خام و پخته برای سلامتی

خواص شلغم خام و پخته برای سلامتی

خاصیت شلغم , خاصیت شلغم , مزایای شلغم

مانند بسیاری از سبزیجات، شلغم کم کالری است و از این رو کاملا مغذی است. و انواع مختلفی از مزایا برای  سلامت دارند، که در ادامه هفده تا از آنها را مورد بررسی قرار می دهیم.

پیشگیری از سرطان با مصرف شلغم

این دسته از سبزیجات از جمله شلغم، حاوی مقادیر بالایی از آنتی اکسیدان ها و فیتوشیمیایی ها هستند که خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهند. این خاصیت شلغم به علت گلوکوزینولات ها در شلغم است و به همین علت هم در کاهش خطر ابتلا به بیماری سرطان در بدن بسیار موثر است.

اینها مواد شیمیایی گیاهی طبیعی هستند که در هنگام هضم شدن به دو ترکیب مهم تبدیل می شوند که به دفع سموم کبد کمک می کنند، به مبارزه با اثرات سرطان زا می پردازند و می توانند رشد سلول های تومور را مهار کنند. ورود این سبزی در رژیم غذایی روزانه می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه و همچنین تومورهای روده بزرگ و رکتوم را کاهش دهد.

پیشگیری از حملات قلبی

شلغم به علت وجود مقدار زيادی از ویتامین K دارای خواص ضد التهابی است. اين خاصیت در جلوگيري از حملات قلبی، سکته مغزی و ساير اختلالات قلبی کمک کننده است. خوردن شلغم به هضم بهتر کمک می کنند و همینطور باعث کاهش کلسترول بد خون در بدن می شود. مصرف شلغم با دارا بودن این خاصیت  به تقویت سیستم قلبی عروقی کمک می کند.

 

شلغم مفید برای سلامت استخوان ها

شلغم ها یک منبع مهم کلسیم و پتاسیم هستند که برای رشد و نگهداری سالم استخوان ضروری هستند. مصرف منظم شلغم از آسیب های مفصلی، خطر پوکی استخوان و بروز آرتریت روماتوئید جلوگیری می کند.


سلامت ریه ها با مصرف شلغم

ترکیبات موجود در دود سیگار سبب کمبود ویتامین A در بدن می شود که موجب التهاب ریه، آمفیزم و سایر مشکلات ریه می شود. ویتامین A موجود در شلغم کمک می کند تا ریه هایی سالم و بدون نقص داشته باشید.

مصرف شلغم و کمک به هضم بهتر

محتوای فیبر بالا در سبزی شلغم حمایت کننده سلامت سیستم گوارش بدن است. مصرف فیبر مناسب در بدن به طور روزانه باعث راحتی فرایند هضم غذا در بدن می شود.

جلوگیری از آترواسکلروز در عروق خونی با خوردن شلغم

وجود شمار بالای رادیکال های آزاد در بدن باعث اکسیداسیون کلسترول بد و انقباض پلاکت ها در بدن ما می شود، در نتیجه منجر به آترواسکلروز می شود، و منظور از آن وضعیتی است که باعث صدمه زدن به عروق خونی می شود. ویتامین E، C و بتا کاروتن در ریشه های شلغم، آنتی اکسیدان های عالی هستند که با رادیکال های آزاد در بدن مبارزه می کنند. بنابراین مصرف منظم ریشه شلغم مانع پیشرفت این بیماری می شود.

درمان سایر بیماری ها با شلغم

قدرت درمانی شلغم در جلوگیری از چندین بیماری که حالت عمومیت یافته دارند، نیز به اثبات رسیده است. بیماریهایی مانند سنگ کلیه را درمان می کند.


کاهش وزن با شلغم

شلغم ها کم کالری هستند و از این رو می توانند بخشی از یک برنامه کاهش وزن مفید باشند. محتوای فیبر بالا آنها متابولیسم بدن را کنترل می کند، وزن بدن را کنترل می کند و باعث می شود شما به راحتی وزن کم کنید.

منبع : خاصیت شلغم برای پوست، مو و سلامتی

امتیاز 4.00 ( 1 رای )